ZAMIERZENIA EDUKACYJNE - GRUPA I

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC CZERWIEC W GRUPIE I.

1. DZIEŃ DZIECKA.

• Wzbogacenie wiedzy na temat życia dzieci z różnych stron świata.
  • Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej.
  • Kształtowanie koordynacji ruchów oka i ręki.
  • Rozwijanie samodzielności i poczucia sprawstwa.
  • Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej.
  • Doskonalenie sprawności ruchowej.

2. NA WIEJSKIM PODWÓRKU WIELKA AWANTURA, KTO JEST NAJWAŻNIEJSZY – KROWA,  KOŃ CZY KURA?

• Wzbogacanie wiadomości na temat zwierząt hodowanych na wsi - rodziny zwierząt i ciekawostki z życia.
  • Rozwijanie zainteresowań kulinarnych – kto nam daje mleko i do czego potrzebne jest mleko;.
  • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, muzyczno- ruchowych w oparciu o wiersze, opowiadania i bajki o tematyce zwierząt domowych.
  • Kształtowanie umiejętności stosowania pojęć matematycznych; wdrażanie się do stosowania pojęć w zakresie orientacji przestrzennej: określania położenia przedmiotów w przestrzeni
  • Wdrażanie zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem  zjawisk atmosferycznych oraz odpowiedniego ubioru.
  • Wdrażanie do czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych .

3. W ŚWIECIE BAJEK.

• Zachęcanie do słuchania bajek.
  • Kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, odnajdywanie morału w bajkach – wyciąganie wniosków.
  • Wzbogacenie wiedzy na temat powstawania książek.
  • Doskonalenie sprawności małej motoryki.
  • Rozpoznawanie i nazywanie emocji, radzenie sobie z emocjami.
  • Rozwijanie umiejętności klasyfikowania, przeliczania, porównywania liczebności zbiorów

4. NIECH ŻYJĄ WAKACJE.

• Kształcenie umiejętności wypowiadania się w oparciu o utwory literackie.
  • Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej.
  • Wzbogacenie doświadczeń plastycznych - planowanie pracy na płaszczyźnie
  • Poszerzenie wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych.
  • Utrwalenie zasad bezpiecznych zabaw w czasie letniego wypoczynku.
  • Naśladowanie odgłosów letniej przyrody, rozwijanie kreatywności muzycznej.
  • Doskonalenie umiejętność dodawania i odejmowania

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC WRZESIEŃ W GRUPIE I

1.   Witamy w przedszkolu!

*      Zapoznanie dzieci z nowym środowiskiem- poznanie imion wychowawców grupy, kolegów, znaczków w szafce.

*      Poznanie pomieszczeń przedszkolnych – sala zabaw, łazienka, szatnia– omówienie zasad poruszania się po nich.

*      Przestawienie zasad i norm panujących w grupie.

*      Wdrażanie do wspólnej i bezpiecznej zabawy.

*      Budzenie poczucia bezpieczeństwa poprzez nawiązanie serdecznego, bliskiego kontaktu z nauczycielką, nabywanie umiejętności wyrażania słowami własnych potrzeb, myśli, odczuć.

2.   Chociaż jeszcze jestem malec, radzę sobie doskonale.

*      Utrwalenie zasad i norm panujących w grupie, rozumienie konieczności przestrzegania umów.

*      Rozwijanie czynności samoobsługowych na jadalni, w toalecie.

*      Rozwijanie postawy sprzyjającej wspólnej zabawie w grupie.

*      Zdobywanie doświadczeń sprzyjających kształtowaniu świadomości schematu własnego ciała w czasie zabaw.

*      Kształtowanie poczucia rytmu podczas zabaw z muzyką.

3.   W krainie czyścioszków.

*      Doskonalenie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.

*      Kształtowanie postawy prozdrowotnej - wdrażanie do dbania o codzienną higienę ciała.

*      Zachęcanie dzieci nieśmiałych do wspólnej i bezpiecznej zabawy.

*      Rozwijanie małej manualności rąk podczas zabaw plastycznych.

*      Kształtowanie umiejętności wypowiadania się.

4.   Zdrowo rośniemy, bo owoce jemy.

*      Poznanie cech charakterystycznych dla nowej pory roku- jesień.

*      Poznanie nazw owoców z polskiego sadu- kolor, kształt- różnice i podobieństwa.

*      Zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania- spożywanie owoców jest ważne dla zdrowia.

*      Poznanie podstawowych kolorów w czasie zajęć plastycznych.

*      Kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu.