Te niechciane insekty - wszy u dziec.

Wszawica, powszechnie uważana jest za chorobę wstydliwą, kojarzoną z brudem i biedą,

co nie jest prawdą, ponieważ występuje na całym świecie,

nawet w dobrych warunkach higienicznych.

Jej rozpowszechnianiu sprzyjają duże skupiska ludzkie.

Możliwości przenoszenia  są różnorodne.

Można ją przenieść stojąc blisko siebie w środkach komunikacji miejskiej,

w szkołach, przedszkolach lub poprzez grzebienie, szaliki, bieliznę pościelową.

Wszawica jest wywoływana przez pasożyta - za jej pojawienie się odpowiada  wesz głowowa (pediculus capitis), żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka  i żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.

Objawy wszawicy:

• świąd skóry
  • podrażniona skóra głowy( grudki jak po ukąszeniu komara)
  • widoczne gnidy (malutkie milimetrowe szaro - białe kuleczki, przyklejone u nasady włosów, które najczęściej można zauważyć za małżowinami usznymi i na potylicy)
  • widoczne  dorosłe wszy

Leczenie

W sytuacji zauważenia wszawicy u dziecka należy:

• zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja np.: Sora Forte, 1%, (10 mg/ml), szampon leczniczy, Pipi Nitolic, zestaw na wszy,  Pedicul Hermal, płyn do zwalczania wszawicy głow, Nyda, aerozol likwidujący wszy i wiele innych
  • dziecko powinno pozostać w domu ok. 2-3 dni
  • w sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy:

• grzebienie i szczotki należy moczyć ok. 1 godz. w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom
  • ubrania prać w pralce w temperaturze 60 0,