ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC GRUDZIEŃ

ULUBIONE ZABAWY I ZABAWKI.

• Zapoznanie dzieci z postacią św. Mikołaja – biskupa.
  • Rozwijanie u dzieci wrażliwości na potrzeby innych oraz umiejętności właściwego zachowania  bez przechwalania się.
  • Rozwijanie umiejętności matematycznych – szeregowanie, używanie pojęć duży, mniejszy, najmniejszy oraz dodawanie i odejmowanie w zakresie 3
  • Rozwijanie umiejętności plastycznych i technicznych poprzez projektowanie,  majsterkowanie, konstruowanie.
  • Wdrażanie dzieci do zdrowego trybu życia poprzez codzienny ruch i ćwiczenia gimnastyczne.

ZIMA BIAŁA

• Zapoznanie dzieci z nową porą roku – Zimą
  • Uwrażliwianie dzieci na pomoc zwierzętom podczas Zimy.
  • Kształtowanie umiejętności społecznych poprzez zabawy z piosenką i ruchem.
  • Wdrażanie do umiejętności dbania o zdrowie poprzez właściwy ubiór oraz zachowanie w razie choroby.
  • Rozwijanie umiejętności wypowiedzi poprawnej gramatycznie i składniowo w pracy z ilustracją.

ŚWIĘTA TUŻ-TUŻ

• Wzbogacanie wiedzy na temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  • Zapoznanie z nazwami tradycyjnych potraw wigilijnych.
  • Uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych, zachęcanie do dobrych uczynków.
  • Kształtowanie kompetencji czytelniczych
  • Kształtowanie umiejętności matematycznych
  • Rozwijanie sprawności manualnej dzieci oraz stymulowanie zmysłów.

STARY ROK-NOWY ROK

• Utrwalenie wiedzy na temat charakterystycznych elementów danej pory roku i danego miesiąca.
  • Utrwalenie nazw dni tygodnia i nazw miesięcy oraz wprowadzenie pojęć „Stary Rok”, „Nowy Rok”.
  • Wdrażanie dzieci do wychwytywania regularności, powtarzające się fragmenty w zabawach ruchowych, wyliczankach, rytmy, regularności w liczeniu, kalendarz jako powtarzalny układ dni tygodnia i miesięcy.