ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA GRUDZIEŃ

„SKĄD SIĘ BIERZE WĘGIEL – KTO TO JEST GÓRNIK”

• Zapoznanie z pracą górników.
  • Poznanie właściwości węgla oraz jego zastosowana.
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na zadany temat.
  • Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej.
  • Zapoznanie z wyglądem litery „G, g”.
  • Rozwijanie umiejętności przeliczania przedmiotów, klasyfikowania ich wg podanej cechy, porównywanie liczebności z użyciem określeń więcej, mniej, tyle samo, poznanie znaków <, >, =.
  • Rozwijanie sprawności manualnej i motorycznej.

„ WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU”

• Kształtowanie postawy grzecznego i uczynnego przedszkolaka oraz empatii wobec ludzi i zwierząt.
  • Wdrażanie do właściwego zachowania się podczas wizyty św. Mikołaja.
  • Rozwijanie pojęć matematycznych – utrwalenie nazw i wyglądu figur geometrycznych.
  • Zapoznanie z obrazem graficznym liter „P,p”.
  • Kształtowanie umiejętności samodzielnego przebierania się, dbania o higienę osobistą, rozpoznawania i wyrażania stanów i emocji.
  • Rozwijanie mowy poprzez interpretowanie tekstów piosenek oraz podczas swobodnych wypowiedzi.
  • Wdrażanie do udziału w zabawach ruchowych, integracyjnych, muzyczno-tanecznych oraz ćwiczeniach gimnastycznych.
  • Zachęcanie do samodzielności podczas wykonywania czynności samoobsługowych, wdrażanie do zabaw z rówieśnikami w oparciu o ustalone zasady.

„ NADCHODZI ZIMA ”

• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat –poznanie właściwości fizycznych śniegu, zabawy badawcze.
  • Zachęcanie do podejmowania wysiłku umysłowego.
  • Rozwijanie umiejętności interpretowania utworu własnymi słowami , rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej .
  • Doskonalenie umiejętności porównywania, klasyfikowania i przeliczania przedmiotów według podanego kryterium.
  • Mobilizowanie do skupienia uwagi na wykonaniu zadania-radzenie sobie z emocjami.
  • Rozbudzanie zainteresowań muzycznych-śpiew oraz gra na instrumentach.
  • Kształtowanie aktywnej postawy prozdrowotnej , doskonalenie czynności samoobsługowych .
  • Rozwijanie słuchu fonemowego.
  • Zapoznanie z wyglądem litery y
  • Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 0

„ ŚWIĘTA TUŻ- TUŻ”

• Aktywne uczestnictwo w poznaniu tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  • Stwarzanie okazji do wyrażania własnych uczuć.
  • Rozwijanie umiejętności formułowania wypowiedzi w oparciu o własne przeżycia i doświadczenia.
  • Umuzykalnienie dzieci, doskonalenie poczucia rytmu oraz koordynacji ruchów ciała.
  • Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo –słuchowej.
  • Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 6.
  • Zachęcanie do podejmowania samodzielnych działań.
  • Wspólne przygotowanie wigilii grupowej.

„ WITAJ NOWY ROKU”

• Zapoznanie dzieci ze zwyczajem witania Nowego Roku w różnych stronach Świata.
  • Kształtowanie umiejętności nazywania i rozróżniania następstw czasowych, utrwalenie pojęć: tydzień, miesiąc, pora roku, rok.
  • Wycieczka do zegarmistrza - praktyczne zastosowanie zegara.
  • Utrwalenie zjawisk charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.
  • Kształcenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej – zabawy z literą „R ,r.”.
  • Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej – dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych, panowanie nad negatywnymi emocjami.