Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo... PDF Drukuj Email
poniedziałek, 13 stycznia 2014 19:52

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,
jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania
mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie
oraz radykalne ograniczenie telewizji"

Jim Trelease

Zalety głośnego czytania dziecku:

 • buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
 • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
 • rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
 • uczy myślenia, poprawia koncentrację;
 • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
 • poszerza wiedzę ogólną;
 • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
 • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
 • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
 • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
 • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Jak wychować czytelnika?

 • wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie;
 • jeśli dziecko o to prosi - wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz;
 • pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony;
 • unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt;
 • sam bądź przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach.

Warto wiedzieć.

 • W trakcie czytania, zwłaszcza dzieciom w wieku 4 - 5 lat, warto też pokazywać poszczególne literki (szczególnie te duże, wydrukowane w rozmaitych kolorach), a potem te same literki w różnych wyrazach. Dziecko je zapamięta, a potem łatwiej i szybciej nauczy się samo czytać.
 • Wspólne czytanie to także kontakt fizyczny pomiędzy czytającym a dzieckiem - przytulenie, siedzenie mamie lub tacie na kolanach, głaskanie po głowie. To szczególnie ważne w przypadku tatusiów, którym przeważnie trudniej jest okazywać czułość swojemu dziecku, a wspólne czytanie to ku temu idealna okazja i pretekst zarazem.
 • Czytanie sprawia, że dziecko zdobywa życiowe doświadczenie w bezpiecznej, serdecznej dla niego sytuacji. Dowiaduje się, że warto być odważnym, dbać o przyjaciół i szanować innych ludzi. Przygotowuje na spotkanie ze światem, innymi ludźmi i z… samym sobą.
 • 20 minut codziennego czytania dziecku to działanie każdego człowieka w zasięgu ręki, nawet najbardziej zapracowanego. Najlepszym lektorem dla swojej pociechy są rodzice, a codzienne czytanie przynosi niesamowite efekty.
 • Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek: czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.