ZAMIERZENIA EDUKACYJNE - GRUPA VII

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC KWIECIEŃ W GRUPIE VII

1. PRZEDSZKOLAKA TAJEMNICA WIELKA –  TO  MAŁA WODY KROPELKA!

• Kształtowanie  ekologicznej postawy  związanej z wodą – źródła naszego  zdrowego i higienicznego stylu życia - zdobywanie doświadczeń sprzyjających jej poznaniu oraz nabywanie świadomości oszczędności wody podczas  wykonywania różnych czynności.
  • Wzbogacanie wiadomości nt  roślin i zwierząt  żyjących w różnych środowiskach przyrodniczych zwłaszcza wodnych.
  • Rozwijanie umiejętności w zakresie elementarnej nauki czytania i pisania.
  • Rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie  dokonywania pomiaru pojemności, ciężaru wody.
  • Wdrażanie do przestrzegania zasad warunkujących bezpieczeństwo i zdrowie podczas  codziennych wycieczek i spacerów ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk atmosferycznych i odpowiedniego ubioru.

2. NA WIEJSKIM PODWÓRKU  WIELKA AWANTURA, KTO JEST NAJWAŻNIEJSZY – KROWA, KOŃ CZY KURA?

• Wzbogacanie wiadomości na temat zwierząt hodowanych na wsi  - rodziny zwierząt i ciekawostki z życia, wyjaśnienie znaczenia hodowli zwierząt dla ludzi ( gospodarstwo ekologiczne , agroturystyczne).
  • Rozwijanie zainteresowań kulinarnych – do czego potrzebne jest mleko; zajęcia gospodarcze – wyrób masła z użyciem maselniczki.
  • Rozwijanie umiejętności w zakresie elementarnej nauki czytania i pisania- poznanie literki F, f .
  • Kształtowanie umiejętności stosowania pojęć matematycznych, rozwiązywanie zadań tekstowych na temat znanych dzieciom sytuacji.
  • Wdrażanie zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem spacerów i wycieczek; zjawisk atmosferycznych oraz  odpowiedniego ubioru.

3. ZWIEDZAMY WARSZAWĘ- STOLICĘ POLSKI.

• Poznanie legend i opowieści o Warszawie.
  • Budzenie przywiązania do swojego kraju i miasta, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.
  • Prezentacja mapy Polski, wskazanie i zaznaczenie miejscowości w której mieszkają dzieci.
  • Rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas wykonywania prac plastycznych  i improwizacji muzyczno-tanecznych.
  • Wdrażanie do uważnego słuchania muzyki poważnej, określania jej nastroju i łączenia z ilustracją.
  • Rozwijanie umiejętności w zakresie elementarnej nauki czytania i pisania-poznanie literki H, h .

4. WSZYSTKIE DZIECI SEGREGUJĄ ŚMIECI

• Kształtowanie przekonania o konieczności poszanowania przyrody.
  • Zapoznanie z przyczynami zanieczyszczeń środowiska naturalnego.
  • Rozwijanie umiejętności uogólniania, wnioskowania i wypowiadania się w
  • Zachęcanie dzieci do twórczej ekspresji plastycznej, wykorzystywania różnych technik plastycznych
  • Rozwijanie zdolności liczenia, dodawania i odejmowania oraz grupowania elementów.
  • Rozwijanie umiejętności w zakresie elementarnej nauki czytania i pisania- poznanie literki Ż, ż.­

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ ….

Poznanie ciekawostek dotyczących życia dzieci na innych kontynentach

Poznanie praw dziecka, uświadamianie, że wszyscy ludzie mają równe prawa

Wdrażanie do poszanowania praw członków rodziny i rówieśników Doskonalenie pamięci mechanicznej, poznanie praw dziecka, rozumienie znaczenia pojęcia „prawo” Poszerzenie wiedzy o życiu dzieci w Afryce, Japonii, Chinach i Ameryce , poznanie ciekawostek o wybranych państwach Rozwijanie poczucia własnej wartości Kształcenie słuchu muzycznego i wyczucia rytmu

Ilustrowanie ruchem treści opowiadania

II MÓJ TATA WSZYSTKO POTRAFI

Poznanie cech charakterystycznych wybranych zawodów męskich

Rozwijanie poczucia szacunku i dumy z pracy wykonywanej przez tatę

Zacieśnienie więzi z tatą, dostrzeżenie jego wyjątkowej roli w życiu rodziny Rozumienie zależności skutkowo-przyczynowej Koncentracja uwagi na słuchanym tekście, budowanie wypowiedzi w oparciu o treść i własne przeżycia Wypowiedzi dzieci na temat zawodów wykonywanych przez ich ojców-Rozwijanie małej motoryki, sprawne posługiwanie się nożyczkami i klejem Rozwijanie pamięci wzrokowej, organizowanie pola spostrzeżeniowego

III W ŚWIECIE MARZEŃ I FANTAZJI

Nabywanie umiejętności wyrażania swoich pragnień za pomocą różnorodnych środków przekazu

Kształcenie umiejętności wypowiadania się w oparciu o utwory literackie i ilustracje

Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej Doskonalenie słuchu fonemowego Kształtowanie prawidłowej postawy ciała Nabywanie umiejętności uzasadniania wypowiedzi Poszerzenie doświadczeń plastycznych, planowanie pracy na płaszczyźnie Poszerzenie wiedzy na temat zjawisk przyrodniczych Rozpoznawanie i nazywanie barw tęczy, zapoznanie ze zjawiskiem tęczy.

Doskonalenie słuchu fonematycznego oraz umiejętności liczenia i sprawności grafomotorycznej

Poznanie nowej techniki plastycznej Rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia

Doskonalenie orientacji w schemacie ciała, aktywny udział w zabawach ruchowych

NIECH ŻYJĄ WAKACJE